За шеста поредна година Начално училище "Петко Рачев Славейков" в Бяла посрещна гости от други училища в страната по проекта "Иновации в действие".
През тази година по проекта гости на училището бяха децата от ОУ "Капитан Петко Войвода" във Варна като иновативен партньор, както и децата от училищата "Отец Паисий", село Константин, област Велико Търново и "Св. Климент Охридски" в село Константиново област Варна, които по стара традиция бяха посрещнати с хляб и сол.
С-н 110 2:54 освен че сме иновативно училище – 3:28 извънучебни + 3:32 не само децата – 3:47 от това
Ползите от участието на училището в проекти за различни иновации, оценяват и от Община Бяла.
С-н 109 0:12 в продължение – 0:51 държава
През 2026 приключва двугодишният проект, по който училището работи с иновация "Краезнание", в която децата се запознават с миналото и настоящето на своя роден край.
С-н 1:26 темите – 1:43 училище + 3:05 приготвяме – 3:28 нашия град
Чрез презентации гостите се запознаха с историята на училище "Петко Рачев Славейков", както и с иновациите на училището през годините. В открития урок, децата пък представиха познанията си за основни забележителности на Бяла, като символа на града – Часовниковата кула. Децата взеха активно участие в открития урок, като отговаряха на въпроси свързани с изучаваните теми по краезнание през годината.
Следващата иновация, с която е кандидатсвало училището, е "Млад природозащитник".
С лекоатлетическо щафетно бягане между Шумен и Бяла отдадоха почит на революционера Панайот Волов.
Събитието бе под надслов 150 години безсмъртие. Пред паметника на Панайот Волов в Бяла бяха поднесени венци от участниците във възпоменателното бягане.
По повод 150-годишнината от героичната смърт на Панайот Волов, Бяла се включи в инициативата на Община Шумен за лекоатлетическо щафетно бягане в чест на бележития революционер. Маршрутът бе с обща дължина 120 км разпределени между 12 души от спортен клуб "Ранобудни бегачи" Шумен. Към основната група лекоатлети се включиха и участници от Средно училище "Панайот Волов" – Бяла.
Шафетата завърши пред паметника на Панайот Волов в Бяла.
С-н 155 3:23 името – 3:49 саможертва, 0:48 благодаря – 1:11 подготвен
Участниците в щафетното бягане поднесоха венци пред паметника на Панайот Волов в знак на преклонение пред делото и саможертвата на бележития революционер.
Деца от всички образователни институции в Община Бяла се включиха в тържественото отбелязване на Деня на българската азбука, просвета и култура.
Днес центърът на Бяла се изпълни с радостните усмивки на малки и големи, по повод 24 май. Децата и учениците, от детските градини и училища заедно с директорите и учители преминаха по центъра на града в знак на почит и признателност към делото на българските просветители – светите братя Кирил и Методий.
Кметът Димитър Славов отправи празнично приветствие към събралите се на площада жители и гости на Бяла.
С-н
Празникът продължи с изпълнения на възпитаници на детските градини и училищата на територията на Община Бяла. Накрая символично в небето над Бяла полетяха балони с цветовете на българския трикольор.
Удостоиха проф. Сабина Захариева със званието "Почетен гражданин на Бяла".
Решението бе взето единодушно на днешното тържествено заседание на Общинския съвет по случай празника на града – 6 май. Други двама беленчани бяха отличени с награди за принос в съхраняването на българските дух и традиции.
Проф. Сабина Захариева е изтъкнат учен и ендокринолог, родом от Бяла, с огромни заслуги и постижения в обществено-икономическия, стопанския, социалния и културния живот на общината.
С-н 12:49 през целия си – 13:25 него
Единодушно общинските съветници удостоиха проф. Захариева със званието "Почетен гражданин на Бяла", а новината ѝ съобщи по телефона секретаря на Общината Милена Пачелиева.
С-н 20:45 трогната съм – 21:49 съграждани
Бяха връчени и награди за принос в съхраняването и популяризирането на българските дух и традиции и развитието на града на 13-годишния Калоян Иванов от Спортен клуб "Минотавър" и Ивелина Анчева - председател на НЧ "Трудолюбие 1884" за реализиране на проект "Бяла -135 години културна памет и творчество".
Откриха нов STEM център за иновации и бъдеще в Професионална гимназия – Бяла.
По проекта е закупена специализирана техника и оборудване, и е създадена модерна учебна среда, която съчетава различни начини на обучение. Очаква се това да повиши интереса на учениците към науките и научните изследвания.
Финансирането е 100% безвъзмездно, осигурено по Националния план за възстановяване и устойчивост. Изградена е STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи.
с-н 57 1:13 целта - 1:41 растениевъдството
Кметът на Бяла Димитър Славов поздрави гимназията за новия STEM център, който ще направи обучението по-интересно и по-достъпно, използвайки модерните технологии.
С-н 11 5:44 животът – 6:05 бъдеще
Новият център ще осигурява интегрирана учебна среда от ново поколение, която да подкрепя образователните иновации в обучението.
с-н 57 1:51 имаме система – 2:27 автомобили
Средствата по проекта са малко над 98 000 евро, като съществена част е за закупуване на специализираното оборудване.